Усі рослини вирощені в контейнерах і мають закриту кореневу систему, тому придатні до висадки прогягом усього року (крім зими)
Корисна інформація
Поради та інструкції
Правила посадки, вирощування саджанців та зберігання ягід жимолості від розсадника. Користуйтесь нашими порадами і ви обов'язково будете приємно вражені врожайністю наших саджанців та смаком ягід жимолості
Жимолость не можна назвати вибагливою культурою, проте певні вимоги на місця посадки та грунту у неї є. Перш за все зверніть увагу на кислотність грунту. Краще, щоб земля була нейтральною, адже рослина погано переносить високий рівень кислотності.
Зверніть увагу також і на освітленість ділянки, на якій ви плануєте садити жимолость. Ця рослина любить сонячне світло, тому занадто затінене місце їй не підійде.
Посадіть принаймні два сорти, які одночасно цвітуть для перехресного запилення та кращого врожаю.
Викопайте яму такого розміру, щоб рослина була закопана так само, як і в горщику
Засипте яму ґрунтом і міцно притисніть до основи посадки.
Рясно полийте. Вода буде ущільнювати грунт та прибере повітряні «кишені» навколо кореневої кулі.
Після посадки обов’язково позначте рослини етикетками рослин, щоб ви знали, де який сорт.
Зробіть мульчування з хвої радіусом 5-8 см, щоб утримати вологу і не допустити зростання бур’янів.
Висаджуйте поряд 2-3 різних сорти жимолості з однаковим періодом вегетації, щоб отримувати рясні врожаї кожного року.
Тримайте під контролем бур’яни протягом вегетаційного періоду. Бур’яни конкурують з рослинами за воду, простір та поживні речовини. Контролюйте їх періодичною чисткою, або використовуйте мульчу, щоб запобігти проростанню їх насіння.
Рясно поливайте рослини протягом вегетаційного періоду, особливо під час засухи. Рослинам потрібно близько 2-5 см дощу на тиждень протягом вегетаційного періоду. Найкраще поливати системою крапельниць або крапель, яка подає воду під низьким тиском на рівні ґрунту. Якщо поливати накладними дощувачами, поливайте вранці, щоб листя встигло висохнути до вечора, це допоможе уникнути проблем із хворобами. Тримайте грунт вологим, але не допускайте застою води.
Не удобрюйте щойно посаджені кущі до тих пір, поки вони не приживуться. Використовуйте добриво, призначене для рослин, що люблять помірні ґрунти, домішуючи його у верхні 3 сантиметри ґрунту навколо кожної рослини. Повторне використання допускається через 4-6 тижнів. На другий рік після посадки удобрюють навесні, коли починається новий ріст, і повторно через 4-6 тижнів. Внесіть добрива в грунт під кожним кущем, тримаючи його на відстані 5-6 сантиметрів від основного стебла.
Видаліть квіти в перший рік після посадки для зміцнення рослин.
Обрізають пізньою зимою або ранньою весною, поки кущі сплять. Перші три роки видаліть невеликі бічні пагони і прорідьте надмірно кущисте зростання. Після третього року щорічно видаляйте 1/4 - 1/3 старої деревини, будь-яких мертвих або травмованих гілок та тих, що знаходяться близько до землі.
Слідкуйте за шкідниками та хворобами. Жимолость надзвичайно стійка до хвороб. Але почитайте про шкідників вашого регіону, та почитайте рекомендовані засоби боротьби зі шкідниками для вашої зони
Не залишайте достиглі ягоди на кущі, оскільки вони будуть приваблювати комах.
Не поливайте рослини після початку вересня, якщо грунт не дуже сухий.
Проводьте мульчування після замерзання землі восени, щоб запобігти пошкодженню корінців від від зміни температури (промерзання та відтавання).
Укривайте кущі сіткою по мірі дозрівання плодів. Сітка не повинна торкатися ягід.
Плоди жимолості синіють до повного дозрівання. Рівень кислоти в ягодах продовжуватиме падати протягом трьох-семи днів після того, як плід стане синім. Ягода перетвориться з рожевого на синій, коли вона повністю дозріє.
Збирайте урожай лише тоді, коли погода суха і старайтесь зберегти білясту воскоподібну поверхню ягоди, яка захищає її від фруктової цвілі.
Збирайте врожай оперативно, щоб уникнути комах.
Охолоджуйте фрукти негайно після збирання і зберігайте їх при температурі від 0 до + 4 градусів за цельсієм
Жимолость добре переносить заморозку для подальшого використання. Заморозьте їх в один шар на аркуші пергаментного паперу, і коли вони застигнуть, ви можете зберігати їх замороженими в пакетах із замком на блискавці.
Залишились запитання?
Ви можете отримати консультацію або замовити рослини по телефону, через кошик або через наші соц. мережі
Цей сайт використовує cookies задля забезпечення найкращого досвіду від використання кінцевим відвідувачем. Продовжуючи користування сайтом, Ви погоджуєтесь із використанням наших cookies